Przechowywanie paliw we własnych zbiornikach to częsta praktyka wśród przedsiębiorców, ale i osób, które potrzebują go do celów innych niż transportowe. Zarówno składowanie niewielkich ilości, jak i takich, które niezbędne są do zasilania samochodów lub maszyn rolniczych, jest regulowane przez prawo. W rozporządzeniu związanym z ochroną przeciwpożarową budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, które wydane zostało w 2010 r., znajdują się wytyczne dotyczące zbiorników, w jakich paliwa powinny być przechowywane, a także ich umiejscowienia. Bez większych problemów możemy również zakupić przystosowane do składowania paliw dystrybutory stacjonarne oraz przenośne.
Wybór odpowiedniego zbiornika
W zależności od ilości paliwa, jaką chcemy przechowywać, użyć w tym celu powinniśmy różnych rodzajów pojemników. Jeśli paliwo wykorzystujemy jedynie do zasilania niewielkich urządzeń, takich jak kosiarki lub piły, przepisy wskazują szczelnie zamykane metalowe zbiorniki lub specjalnie wyprodukowane w tym celu kanistry z innych, bezpiecznych tworzyw. Jeżeli natomiast chodzi o przechowywanie paliwa, które wystarczyć ma do zatankowania pojazdu, musimy zaopatrzyć się w specjalistyczne zbiorniki dwupłaszczowe. Są one produkowane w wielu pojemnościach, więc łatwo wybrać taki, który spełnia nasze potrzeby. Jest to rozwiązanie o tyle wygodne, że zbiorniki tego rodzaju, nie tylko mają dużą pojemność, ale posiadają też dystrybutor, który umożliwia wygodne napełnienie baku. Dla firm transportowych, poza często używanymi dystrybutorami stacjonarnymi, przeznaczone są też przenośne zbiorniki do transportu paliwa. Dostosowane są do podnoszenia za pomocą wózków widłowych, mają również kompletne systemy zabezpieczeń przed rozlaniem zawartości. Wymogiem jest też, aby każdy z takich pojemników miał widoczne oznaczenia i posiadał dokumentację, która wykaże, że spełnia on wszelkie normy bezpieczeństwa.
Umiejscowienie zbiornika na paliwo
Wracając do przepisów, warto wspomnieć o tym, że jeśli chcemy przechowywać paliwo zgodnie z prawem, musimy odnieść się do rozporządzenia, które MSWiA podpisał w związku z ochroną przeciwpożarową budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Określa ono, gdzie możemy składować paliwa takie jak benzyna i olej napędowy, aby nie stanowiły niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia. W przypadku niewielkich ilości możemy robić to w garażach, przy czym w zależności od wielkości budynku i temperatury zapłonu cieczy, może to być od 20 do nawet 200 litrów. Jednak jeśli chodzi o zbiorniki na olej napędowy lub benzynę, sprawa wygląda zgoła inaczej. Nie mogą one znajdować się we wnętrzach, a minimalna odległość od zabudowań i sąsiedniej działki musi wynosić 5 m. W przypadku budynków użyteczności publicznej i mieszkalnych odległość ta zwiększa się dwukrotnie. Wyjątkiem, który umożliwia postawienie takiego zbiornika bliżej, jest wybudowanie pomiędzy nim a elewacją specjalnej ściany oddzielenia przeciwpożarowego.