Magazynowanie różnego rodzaju cieczy, m.in. wody deszczowej i pitnej, olejów napędowych, innych substancji chemicznych czy też nieczystości, wymaga niekiedy zastosowania szczególnych rozwiązań. Najbardziej popularne stały się w ostatnim czasie wykonane z polietylenu zbiorniki, które charakteryzują się wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Sam materiał jest stosunkowo niedrogi i bardzo łatwy w obróbce, toteż wytwarza się przy jego użyciu naprawdę tanie zbiorniki, które wykorzystuje się na szeroką skalę w wielu gałęziach przemysłu. Można je spotkać na przykład w branży transportowej, gdzie znajdują one zastosowanie jako dystrybutory paliwa – zarówno te stacjonarne, jak i mobilne. Wykorzystuje się je także w budownictwie (jako zbiorniki służące do tankowania dużej ilości paliwa), szeroko rozumianym przemyśle (do przechowywania olejów opałowych), a także w rolnictwie (do dystrybucji nawozów), a nawet w wielu prywatnych domach.
Ekologiczne zbiorniki na AdBlue
W obecnych czasach ogromną wagę przykłada się do rozwiązań ekologicznych. Dbanie o środowisko naturalne stało się nie tylko konieczne, ale także niezwykle modne. Pociągnęło to za sobą szereg zmian mających na celu ułatwienie ludziom podejmowanie kroków na rzecz ochrony przyrody. W ostatniej dekadzie powstały zatem odpowiednie przepisy regulujące normy emisji spalin przez pojazdy z silnikiem Diesla. Od kilku lat produkowane są wyłącznie samochody wyposażone w tak zwane zbiorniki AdBlue. Przechowuje się w nich wysokiej czystości wodny roztwór mocznika, który służy redukcji szkodliwych dla środowiska tlenków azotu wytwarzanych w procesie spalania paliwa. Ponieważ AdBlue jest substancją korozyjną, należy go przechowywać w specjalnych, odpornych na jej działanie zbiornikach, które powinny być dodatkowo wyposażone w odpowiednie pompy, węże oraz pistolety. Umożliwiają one swobodne i przede wszystkim bezpieczne korzystanie z tego rodzaju roztworu.
Zbiorniki na nawozy RSM wykorzystywane w rolnictwie
Nieco inaczej wygląda konstrukcja zbiorników wykorzystywanych w rolnictwie, gdzie służą one do przechowywania substancji o innym charakterze. W tej branży bardzo często stosuje się różnego rodzaju nawozy mające za zadanie wzbogacić glebę w składniki odżywcze, dzięki którym wzrasta obfitość oraz jakość zbieranych po uprawie roślin plonów. Dlatego niemal każdy rolnik ma na swoim wyposażeniu zbiornik na nawozy RSM, który służy mu zarówno do przechowywania, jak i dystrybuowania tej substancji. Na ogół produkuje się zbiorniki jedno- lub dwupłaszczowe, te drugie spotyka się jednak znacznie częściej ze względu na stosowane w nich podwójne zabezpieczenie przed wyciekiem roztworu. Co bardzo istotne, zbiorniki dostępne są także razem z całym oprzyrządowaniem, które ułatwia rozprowadzanie nawozu po polach. Jedynym skutecznym sposobem stosowania RSM jest bowiem rozpylanie go przy użyciu specjalnych opryskiwaczy odpornych na tego rodzaju substancje.