Nawozy azotowe są chętnie wykorzystywane w rolnictwie jako skuteczne środki stymulujące wzrost roślin i zwiększające plony. Poza preparatami mineralnymi w formie stałej powszechnie stosuje się również substancje płynne, takie jak roztwór saletrzano-mocznikowy, nazywany RSM. Jego działanie bardzo dobrze wpływa na rozwój roślin, jednak może być niekorzystne dla maszyn i zbiorników, które nie zostały do tego wcześniej przygotowane. Warto więc upewnić się, czy ich stan i zabezpieczenia pozwalają na bezpieczne składowanie i późniejsze stosowanie nawozów. Można też zakupić przeznaczone do tego celu zbiorniki oraz elementy wyposażenia, które wykonano z materiałów odpornych na działanie korozji. Samo przechowywanie nawozów powinno się natomiast odbywać w odpowiedniej dla nich temperaturze.
Silne działanie korozyjne mocznika
W celu nawożenia pól roślin uprawnych używa się wielu rodzajów substancji. Jedną z nich jest roztwór saletrzano-mocznikowy, który należy do grupy płynnych nawozów azotowych. Sięga się po niego bardzo chętnie ze względu na niską cenę oraz dobre efekty, które przynosi jego poprawne stosowanie. Zanim jednak wybierzemy taki sposób nawożenia, warto upewnić się, że dysponujemy właściwym sprzętem. Płynny roztwór RSM jest substancją wykazującą działanie przyspieszające korozję. Dlatego producenci tego rodzaju nawozów zalecają odpowiednie ich przechowywanie – znakomicie nadaje się do tego zbiornik na nawozy RSM. Wyposażone są we wszystkie niezbędne elementy służące do napełniania oraz odprowadzania z nich cieczy, co przekłada się na ich wyjątkową funkcjonalność. Dodatkowo mają również wbudowane odpowietrzniki, dzięki czemu składowanie nawozu nie jest uciążliwe dla otoczenia, nie stanowi również zagrożenia przez ewentualny wyciek. Za właściwą dystrybucję cieczy odpowiadają natomiast specjalne węże, rury oraz tworzące duże krople rozpylacze wielostrumieniowe, które montuje się do opryskiwacza.
Poprawne przechowywanie nawozu RSM
Ze względu na powodowaną przez RSM korozję na rynku pojawiło się zapotrzebowanie na specjalistyczne systemy przechowywania nawozu. Bez problemu zakupimy więc duże, przypominające zbiorniki na paliwo dystrybutory. Wykonuje się je przeważnie z wysokiej jakości polietylenu, który nie ulega korozji. Nie wchodzi on również w reakcję z zawartością takiego zbiornika, dzięki czemu nie zmienia jej właściwości. Poza sześciennymi cysternami można również wyposażyć się w zbiorniki w formie beczek. Są one wygodne do przechowywania i łatwe w transporcie oraz podczas użytkowania, np. w trakcie rozpylania. Stanowią dodatkowo zabezpieczenie przed działaniem niskich temperatur, pod wpływem których zawarty w RSM mocznik może ulegać krystalizacji. Żeby jednak zwiększyć ich skuteczność, należy unikać wystawiania ich na bezpośrednie działanie mrozu. Mocznik jest też głównym składnikiem dodatku AdBlue, który oczyszcza spaliny. Również w jego przypadku, przez działanie powodujące korozję, wykorzystuje się specjalistyczne systemy przechowywania płynu. Zbiorniki AdBlue różnią się jednak od tych przeznaczonych na nawozy RSM tym, że posiadają wbudowane systemy grzewczo-wentylacyjne. Pozwala to zapobiec krystalizacji roztworu zimą.