Dla właścicieli firm transportowych jedną z niezwykle istotnych kwestii jest to, jak składowane będzie paliwo. Ciągłe wypady na stację benzynową pochłaniają dodatkowe środki i cenny czas, który można spożytkować znacznie rozsądniej. Zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy potrzebujemy dodatkowych minut na przygotowanie pojazdu do drogi, może to być szczególnie uciążliwe. Żeby zaoszczędzić sobie ciągłego przerywania pracy i dojazdów w celu napełnienia baku, możemy sięgnąć po własne zbiorniki do przechowywania paliwa. Zazwyczaj szukać będziemy jak najtańszych opcji, musimy jednak pamiętać, że zbiornik powinien być wykonany z odpowiednich materiałów tak, żeby mógł bezpiecznie funkcjonować przez lata. Zanim dokonamy zakupu, warto więc upewnić się, że jakość produktu spełnia nasze wymagania, a jego cena może okazać się nie lada niespodzianką.
Specjalistyczne materiały i odpowiednia pojemność
Cena jest jednym z najważniejszych czynników, które determinują to, czy zdecydujemy się na zakup, czy nie. Warto więc wiedzieć, że nawet tanie zbiorniki mogą spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa. Wykorzystywane do ich produkcji materiały, nie powinny przede wszystkim wchodzić w reakcje z zawartością. Dlatego też stosuje się polietylen, który jest neutralny i nie wpływa na jakość paliwa we wnętrzu zbiornika. Komponenty służące do napełniania baku pojazdu lub maszyny także muszą być wykonane z najwyższej jakości materiałów, gdyż to one będą najczęściej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Rozmiar wybranego zasobnika również będzie mieć wpływ na ostateczny koszt. Decydując się na zbiornik dwupłaszczowy na paliwo, cena będzie zwiększać się wraz z jego pojemnością. Nie możemy jednak zapominać o tym, że polskie prawo reguluje kwestię wielkości. Pojedynczy zbiornik nie może mieścić więcej niż 5 m³ paliwa.
Wytrzymałość konstrukcji i wygoda użytkowania
W odpowiedzi na potrzeby konsumentów producenci oferują wiele różnych rodzajów zbiorników na paliwo. Przede wszystkim, musimy sprecyzować, do jakich zastosowań będzie on nam potrzebny. Firmy transportowe, szczególnie cenią sobie przenośne zbiorniki na paliwo. Dają one dużą mobilność i pozwalają na utworzenie własnej ministacji. Ich cena uwarunkowana jest nie tylko możliwościami, jakie dają, ale też wysoką wytrzymałością. Ze względu na częste używanie i prawdopodobne przenoszenie z miejsca na miejsce, muszą być wyjątkowo odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Również odpowiedni projekt zbiornika jest bardzo istotny. W zależności od przeznaczenia, jego kształt powinien być ergonomiczny i umożliwiać wygodny i sprawny transport. Stąd w zbiornikach stacjonarnych najczęściej zobaczymy bryły o zaokrąglonych kształtach, a przenośne przypominać będą skrzynie. Dzięki temu paliwo nie rozlewa się podczas transportu, a same dystrybutory dzięki profilowaniu łatwo podnieść wózkiem widłowym i umieścić w wybranym miejscu.